Ocak
Ocak ayında uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, mezgit, minakop, dere pisisi, pazarlarda kolayca bulunur. Tekir ve kırlangıç bolca avlanır. Barbunya, kılıç, mercan, sinağrit az tutulur. 
Şubat 
Kalkan mevsimi başlar ve mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir yine bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Gümüş, dere pisisi, minakop lezzetle yenir.
Mart 
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur, tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ızgarası olur. Minakop ve tekir her zaman olduğu gibi yine lezzetlidir.
Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Kılıç nisan ve mayısta, ağustos ve kasım aylarında tutulanlar kadar lezzetli değildir. Gümüş, kefal, mezgit, minakop, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür. Levrek kadar lezzetlidir. Uskumru artık çiroz olmuştur.
Mayıs
Levrek, barbunya, dil, tekir, kılıç ve iskorpit bol avlanır ve zevkle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağını kaybetmiştir. Kefal yine lezzetlidir. 
Haziran
Bu ayda balıklar az tutulur. Dip balıkları yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle haziran balıkçılık açısından verimsizdir. Tekir, barbunya, mercan, sinarit, levrek ve eşkina daha az bulunur.
Temmuz
Sardalyenin mevsimi başlamıştır. Ekim ortasına kadar lezzetini devam ettirir. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve buğulama-fırına elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Kefal bu ayda lezzetsizdir daha az avlanır.
Ağustos
Çingene palamudu mevsimini açar. Boyu uskumru kadar veya biraz daha iridir. Levreğe bile tercih edilir. Sardalyanın ise en lezzetli zamanıdır. Yine bu ayda kılıcın tadına doyum olmaz. Kolyozun tavası, pilakisi yapılır. İzmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez. 
 
Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir. Her türlü pişirilmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır. Kolyoz, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.
Ekim
Gezici balıkların, yazın Karadeniz'de beslenip, Marmara'ya göçe başladıkları aydır. Bu nedenle bol miktarda balık tutulur. Uskumru turfanda olarak kendisini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır. İstavrit yağlanmıştır. Palamut, tekir, barbunya, kılıç, levrek, sinarit, mercan, sardalya, eşkina, minakop, torik, izmarit ve gümüş bolca avlanır.
Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetli olan balıklar bu ayda da lezzetlidir. Torik akını başlamıştır. Lakerdası yapılır. Pisi'nin en nefis olduğu aydır. 
Aralık
Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Hamsi de lezzetlidir. Tekir bol bulunur.